تبلیغات
وبلاگ تخصصی گــــــیــــم - بازی های ایرانی سال 89

بازدید : مرتبه
تاریخ : جمعه 12 آذر 1389

بر خلاف تصوارت بسیاری که فکر می کردند بازی های رایانه ای در ایران مجالی برای پیشرفت ندارد و صنعت بازی سازی در این کشور به هیچ جا نمی رسد شاهد رشد بازی های بومی زیادی بوده ایم و تعداد زیادی بازی رایانه ای ایرانی برای سال ۱۳۸۹ پیش بینی شده است در حالی که خبر ها از بیشتر شدن عناوین خبر می دهند.این که بازی گرشاسپ و... در این لیست نیستند به این دلیل است که ین بازی ها پروژه ی سال ۸۸ بوده اند که با تاخیر از طرف سازنده ها مواجه شده اند.در حال حاضر اطلاعات بسیار کمی از بازی های ایرانی سال ۸۹ در دست است به طوری که هیچ عکسی از این بازی ها برای نمایش دادن وجود ندارد ولی به زودی با کسب اطلاعات بیشتر در آینده سعی می کنیم از تک تک این بازی ها پیش نمایش تهیه کنیم در همین مقدمه ی مطلبم که مطلب پایانی هم هست از حسین برزگر نویسنده ی این سایت هم تشکر می کنم و این مطلب میسر نمی شد مگر با کمک این نویسنده ی پرتوان که بنده را در نوشتن این مطلب بسیار یاری کردند پس بهتر است.

ادامه مطلب

تمساح پوزه کوتاه

سازنده: رویای سه بعدی پارسیان

موتور پایه:موتور پایه ساخته شده توسط شرکت رویای سه بعدی پارسیان

سبک:سوم شخص

تاریخ انتشار:به زودی

تمساح پوزه کوتاه یک بازی سوم شخص است که توسط شرکت رویای سه بعدی پارسیان برای کودکان ساخته شده است و شخصیت اصلی بازی یک تمساح است. تمساح پروزه کوتاه نوعی تمساح است که فقط در استان سیستان و بلوچستان یافت می شود و در حال انقراض است.داستان بازی در باغ وحش اتفاق می افتد و شخصیت های دیگر بازی عبارتند از:راکون،کوالا،سمور،موش کور،میمون و مامور شهر بازی. و هم چنین محیط بازی در سیرک،باغ وحش،تونل موش کور و تمساح قصه ی ما مجبور ست برای خروج از باغ وحش با این محیط ها و شخصت ها رو به رو شود.بازی تمساح پوزه کوتاه به سبک سوم شخص است که با موتور پایه ی ساخته ی خود شرکت رویای سه بعدی پارسیان ساخته شده است.این بازی در اوایل اسفند سال ۱۳۸۷ کلید خورده است و هم اکنون مراحل پایانی خود را طی می کند و تا چند ماه دیگر بازی به بازار عرضه می شود.

نام بازی:نبرد خیبر

شرکت سازنده:ویژه پرداز پارس

موتور پایه:موتور پایه ی ساخته شده توسط ویژه پرداز پارس

سبک:اکشن اول شخص

تاریخ انتشار:به زودی

بازی نبرد خیبر یا بازی به سبک اکشن اول شخص است که داستان جنگ بین عراق و ایران و دوران دفاع مقدس را روایت می کند.داستان بازی ۵۰۰ سال بعد از جنگ آغاز می شود.به این صورت که نیروهای ایرانی با استفاده از انرژی ناشناخته ای در منطقه ی خیبر،داده ها و عملیات خیبر را باز سازی می کنند و قصد تغییر تاریخ دارند. به کمک این تکنولوژی آن ها از سال ۱۸۶۲ به اسال ۱۳۶۲ باز می گردندو سپس در این فضای باز سازی شده از جنگ به جنگ با عراقی ها می پردازند تا به امروز بازی های زیادی در ایران ساخته شده اند که می خواستند واقعه و روزهای دفاع مقدس را نشان دهند.که از جمله آنها می توان به "ولفجر۸"،"نجات بندر"،"عملیات انحدام"و... اشاره کرد.در این بازی منطقه ی عملیاتی خبیر به صورت زیبا شبیه سازی شده است و جالب است بدانید که این بازی توسط جمعی از متخصصان علوم رایانه ای که با نام گروه "کانون جوانان خیبری" فعالیت می کنند درحال ساخت است.بازی نبرد خیبر از پنج مرحله مجزا با نام های خط شکن،پایگاه جهنمی،ماموریت نجات،محافظت از جزیره و شکار بی بازگشت ساخته شده است.این بازی که با موتور پایه ی ساخته ی خود شرکت ویژه پرداز پارسیان ساخته شده و تیم سازنده این بازی حدود ۱۰ نفر اند.بازی نبرد خیبر مراحل اصلی را طی کرده و به زودی منتشر می شود.

نام بازی:ایمان پولادین

شرکت سازنده: سامانه ی پیشرفته ی توچال

موتور پایه:موتور پایه ی ساخته شده توسط سامانه ی پیش رفته ی توچال

سبک:اکشن اول شخص

تاریخ انتشار:مرداد ۸۹

باز هم با یک عنوان اکشن اول شخص با مضمون جنگ ایران و عراق رو به رو هستیم که توسط این شرکت ایرانی در حال ساخت است و تا چند ماه آتی وارد بازار می شود.ماموریت های بازی در مناطق مختلف و گسسته از هم رخ می دهد و در این مراحل بازی کننده می تواند در نقش راننده ی آمبولانس،تانک،قایق و هلی کوپتر و تجهیزات دیگر قرار گیرد و با دشمن مقابله کند.همواره تاکید سازندگان بر بومی بودن بازی بوده است و سعی در نگه داشتن حال و هوای ایرانی دارند.همچین مراحلی وجود دارد که باید در آن از میدان مین و نی زار عبور کنید.این بازی توسط موتور پایه همین شرکت ساخته شده و قابلیت های بسیاری دارد و زمان زیادی برای تولید این موتور پایه صرف شده است و پتانسیل این را دارد که در بازی های آینده نیز از همین موتور پایه استفاده شود.پروژه ی ایمان پولادی در از اسفند ما ۱۳۸۷ شروع شده و تا چند ماه دیگر وارد بازار می شود. 

نام بازی:صنعت نفت

شرکت سازنده:خانه ی رویاگران نرم افزار

موتور پایه:موتور پایه ی ساخته شده توسط خانه ی رویاگران نرم افزار

سبک:راهبردی اقتصادی

تاریخ انتشار:اواخر سال جاری

تا به امروز بازی های زیادی در ایران ساخته شده اند که بنیاد ملی بازی های رایانه ای در آن همکاری داشته و همکاری دارد. بازی صنعت نفت یکی دیگر از بازی های مشارکتی است که این بازی توسط بنیاد و شرکت "خانه ی رویا گران نرم افزار" درحال ساخت است که قرار است در اواخر سال جاری به بازار عرضه شود. اگر بخواهیم بازی را در چند جمله ی کوتاه معرفی کنیم باید گفت که این بازی یکی دیگر از بازی های مدیریتی است که همان طور که به یاد دارم اولین بازی مدیریتی بازی داستان جزیره بوده است که توسط کانون پرورش فکری کودکان ساخته شده بود . اما باید گفت که این بازی یک شاهکار در بین بازی های ایرانی بوده است.ساخت بازی صنعت نفت مناسبت دیگر هم دارد که ساخت آن به مناسبت صدسالگی کشف نفت در ایران است که داستان بازی هم در این چند سال  سپری می شود.

نام بازی:سیاوش

شرکت سازنده: سورنا پردازش آریا

موتور پایه:نامشخص

سبک:استراتژی هم زمان

تاریخ انتشار:زمستان ۸۹

 بازی سیاوش یک بازی استراتژی هم زمان است که به صورت سه بعدی طراحی شده  و چهار مرحله دارد.بی شک بازی سیاوش یکی از بهترین بازی های سال خواهد شد که توسط شرکت سورنا پردازش آریا در حال ساخت است. سیاوش یک پادشاه است که توسط تورانیان که یکی از شخصیت های منفی شاهنامه است کشته می شود و رستم به همراه چند تن از پهلوانان دیگر برای انتقام راهی جنگ با آنها می شوند تا شهرهای اشغال شده را آزاد کنند.اگر بخواهیم نگاهی فنی به این بازی بیندازیم باید بگوییم که گیم پی بازی از قوی کردن پهلوانان و نیروها گرفته تا کشف منابع و گسترش آنها در بازی است که باید توسط یک گیمر اجرا شود. اما نکته ی جالبی که در این بازی وجود دارد داستان زیبا و کاملا ایرانی آن است که به صورت یک بازی استراتژی درحال ساخت است. به گفته ی آقای "حسین مهدی اصل" که مدیریت این پروژه را دارند , این بازی در زمستان سال جاری یعنی 89 به بازار عرضه می شود. البته هنوز این گفته قطعی نشده است چون که شاید با بروز مشکلاتی برای بازی , بازی با تاخیر روبرو شود.در بازی سیاوش از دوربین ایزومتریک استفاده شده است و روند گیم پلی آن شامل پرورش قهرمان بازی،پیدا کردن منابع،استفاده از منابع،ساخت و ساز،کسب تکنولوژی ساخت نیروهای جنگی،جنگ با دشمن و دفاع به وسیله ی برج های دفاعی است.

نام بازی:میر مهنا

شرکت سازنده: اسپیریس پویانما

موتورپایه:Torque

سبک:اکشن اول شخص

تاریخ انتشار:تابستان ۸۹

میر مهنا نام بازی ای است که شرکت اسپیریس پویا نما در دست ساخت دارد و داستان آن مربوط به ۴۰۰ سال پیش است در زمان کریم خان زند که با استعمار هلند و انگلیس در جزایر جنوبی ایران به مبارزه می پرداخته.داستان بازی زندگی جوانی به اسم شبیر را روایت می کند که به همراه پدر پیرش به ماهی گیری می رفت.در جریان داستان میر مهنای بندر ریگی با گروه تشکیل داده ی خود به نام میرمهنا سعی در بیرون راندی استعمارگران را از خاک جزیره ی خارک را دارد.داستان بازی روایتی بین نبردهای او و آغاز برقراری روابط تجاری بین کمپانی هند شرقی هلند با پدر میرمهنا یعنی ناصر حاکم بندر ریگ است.هلندی ها پس از ایجاد رابطه با پدر میر مهنا جزیره ی خارک را از او گرفته و شروع به ساختن قلعه ی نظامی می کنند.میرمهنا با شکیل گروهی قدرت را به دست گرفته و وارد نبرد با هلندی ها می شود و در آخر موفق می شود دژ جزیره ی خارک را تصرف و هلندی ها را بیرون کند.این بازی بر اساس داستان واقعی شخصی به نام میر مهنا که حدود ۴۰۰ سال پیش می زیسته،است.این بازی از هفت مرحله ساخته شده و بازی کننده در نقش می میرمهنا قرار دارد و از سلاح هایی مانند تفنگ سرپر و تپانچه استفاده می کند.ساخت بازی از مهر ۱۳۸۸ شروع شده و اردیبهشت ۱۳۸۹ خاتمه می یابد.

 نام بازی:تندیس مرگ

شرکت سازنده: فناوران ساتیار رایانه

موتور پایه:Lead Works

سبک:اکشن ماجرایی

تاریخ انتشار:شهریور ۸۹

یکی دیگر از بازی هایی که موضوع آن مبارزه با مواد مخدر در ایران است بازی تندیس مرگ است که توسط شرکت فناوران ساتیار رایانه درحال ساخت است. بازی تندیس مرگ یک بازی اکشن ماجرایی است که شخصیت اصلی آن فردی است به نام آرش که در گروه گشت دریایی عضویت دارد. داستان بازی از جایی شروع می شود که آرش برای اولین بار سرکارش می رود و در همان روز اول با مورد مشکوکی مواجه می شود اما هرچه فکر می کند که مشکل کار از کجاست نمی تواند بفهمد یکی از کارهای که شما باید در بازی انجام دهید راهنمایی به آرش است تا بتواند مورد مشکوک را دستگیر کند. ظاهرا مورد مشکوک یک کشتی است که در خلیج فارس درحال رفتن به کشوری است که باید اضافه کنم که مورد مشکوک همان مواد مخدر است که در کشتی رد و بدل می شود.از شخصت ها و کاراکترهای اصلی بازی می توان به آرش و جاسم و فرمانده ی آرش اشاره کرد. بازی تندیس مرگ توسط موتور بازی سازی Lead Works درحال ساخت است و ظاهرا در اواخر تابستان امسال یعنی ۸۹ به بازار عرضه می شود.

نام بازی:کارآگاه تیزبین

شرکت سازنده: رویای سه بعدی پارسیان

موتور پایه:نامشخص

سبک:اشیای پنهان

تاریخ انتشار:به زودی

اگر یکی از بازدیدکنندگان قدیمی سایت ما باشید حتما نقد بازی "کارآگاه علوی" را دیده و خوانده باشید. اگر به بازی کارآگاه تیز بین نگاهی بیندازیم می بینیم که خیلی از چیزها شبیه به بازی کارآگاه علوی است. بازی کارآگاه تیزبین دومین بازی ای است که توسط شرکت رویای سه بعدی پارسیان درحال ساخت است که قرار است همراه بازی "تمساح پوزه کوتاه" که یکی دیگر از ساخته های این شرکت است در سال جاری منتشر شود. همان طور که اعلام شده است این دو بازی مراحل پایانی خود را طی می کنند. بازی کارآگاه تیزبین یک بازی ای در سبک Hidden Object و یا اشیای پنهان است که گیمر باید در مراحل بازی اشیایی که به کارآگاه کمک می کند معماها را حل کند را باید پیدا کند. تا به امروز مینی گیم های زیادی را با این موضوع بازی کرده ام اما این بار با یک بازی کامل در این سبک مواجه هستیم. بازی کارآگاه تیز دارای چهار شخصیت اصلی است که شما می توانید از آنها در پی بردن به معماها کمک بگیرید.

 

نام بازی:رالی خیابانی

شرکت سازنده: زیبانگار آسیا

موتورپایه:Gamestudio

سبک:مسابقه ای

تاریخ انتشار:به زودی

بازی رالی خیابانی یک بازی مسابقه ای است که در ده جاده ی معروف کشور اتفاق می افتد از جمله این جاده ها می توان به جاده ی تهران-چالوس،تهران-مشهد و تهران-اصفهان اشاره کرد.برای طراحی جاده های بازی از تک تک این جاده ها عکس برداری شده است تا جاده ها با واقعیت مطابقت داشته باشند.در این بازی بازی کننده می تواند از بین 10 ماشین مختلف یکی را انتخاب کند که پراید،پژو 206،تویوتا کمری و پروتون از جمله آن هاست. در ساخت بازی رالی خیابانی که یک بازی سه بعدی است از گیم استودیو(Gamestudio) استفاده شده است.مراحل اولیه بازی در اسفند ما ۱۳۸۷شروع شده و به زودی منتشر می شود. 

نام بازی:آدم نماها

شرکت سازنده:سپید طراحان پارسیان

موتور پایه:Pars 3D

سبک:اکشن سوم شخص مخفی کاری

تاریخ انتشار:مهرماه ۸۹

داستان بازی آدم نما ها از آنجا شروع می شود که دانشمندی که در یکی از شرکت های تولید وسایل الکترونیکی کار می کند متوجه اهداف شف و ضد بشری این شرکت می شود که قصد دارد به وسیله ی روبات ها نژاد بشری را نابود کند.به دلیل عدم هم کاری این داشنمند با این شرکت حکم حبس و قتل این دانشمند صاد می شود.وی به کمک دوستی که مامور ویژه ی سازمان امنیت است موفق می شود که از شرکت فرار کرده و برای دسترسی به اطلاعات سیستم و دست کاری ابر رایانه اقدام کند.شما در نقش مامور ویژه باید به دانشمند کمک کنید و طی مراحلی ابر رایانه را نابود کنید.بازی در سبک اکشن سوم شخص است و عناصر مخفی کاری نیز در این بازی وجود دارد.هر مرحله دارای فهرستی از وظایف است که در ابتدای بازی به بازی کننده نشان داده می شود.بازی آدم نما دارای هشت شخصیت مختلف مثبت و منفی است و این بازی از شش مرحله ی مختلف تشکیل شده است.در این بازی از موتور پایه ی Pars 3D ساخته خود این شرکت استفاده شده است.پروژه ی ساخت این بازی از دی ماه 1388 شروع شده و مهرماه ۸۹ به بازار می آید.

نام بازی :آخرین نشانه

شرکت سازنده:سپینود گستر پارسیان

موتور پایه: Unreal

سبک:اکشن مخفی کاری

تاریخ انتشار:به زودی

داستان بازی "آخرین نشانه "از آن جا شروع می شود که نیروهای نظامی ایران از قصد حمله نیروهای بعثی با استفاده از موشک ها شیمیایی به مناطق مسکونی و مرزی باخبر می شوندولی از جزییات این حمله باخبر نیستند.به همین خاطر فرماندهان ارتش طی جلسه ای فوری فردی مناسب را برای انجام عملیات شناسایی و تحقیقات به منطقه اعزام می کنند.شخصیت اصلی بازی طی ماموزیت شناسیایی خود با نیروهای دشمن مواجه و زخمی میشود و سپس توسط افراد به منطقه ی امنی منتقل می شود... شخصیت اصلی بازی تنها نیست و هم زمان دونفر دیگر او را یاری می کنند.داستان بازی در مناطق جنوب کشور رخ می دهد.در ساخت بازی سه بعدی"آخرین نشانه"که از هفت مرحله تشکیل شد است از موتور پایه ی آنریل استفاده شده است.مدیر پروژه ی این بازی علی اصغر شنتیا است.ساخت این بازی از دی ماه ۸۸ شروع شده و به زودی منتشر می شود.
طبقه بندی: بازی های ایرانی سال 89، 
ارسال توسط محمد جواد حیدری
آرشیو مطالب
نظر سنجی
نظر شما در مورد این وبلاگ؟


پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin